„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”
Alighieri Dante

… i każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka by dzielić z nim dobre i złe chwile. Łatwiej nam dzielić się radością, trudniej zmartwieniami. Zazwyczaj uważamy, że z problemami najlepiej poradzimy sobie sami. Życie jednak pokazuje zupełnie coś innego. Czasami pomaga już głośne powiedzenie o tym, co boli. Masz prawo nie radzić sobie z pewnymi trudnymi sytuacjami… Pewnie trudno Ci sobie wyobrazić, że można wówczas skierować swe kroki do wychowawcy, nauczyciela ulubionego przedmiotu czy … pedagoga. Zdaję sobie sprawę, że najtrudniej zrobić pierwszy krok. Może jednak warto spróbować?

Mogę Cię zapewnić, że zawsze zostaniesz wysłuchany do końca, a to co powiesz zostanie tylko Twoje. Do Ciebie należy decyzja o poszerzeniu grona osób „wtajemniczonych”. Ominą Cię pouczanie i moralizowanie, otrzymasz za to informację na temat swojej sytuacji i propozycję porady oraz pomocy.

pedagog szkolny
Małgorzata Kiluk